RNCF2512DKC36R5
Mfr.Part #
RNCF2512DKC36R5
Description
RES 36.5 OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
36.5Ohm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
yes
Datasheets
RNCF2512DKC36R5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RNCF Series, Thin Film, 36.5Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C