RNCF2512BTT15K0
Mfr.Part #
RNCF2512BTT15K0
Description
RES PREC, 15 KOHM, 2512, 0.1%, 1
Chip Resistor - Surface Mount
Product Type :
Thin Film Resistors
Product Status :
Active
Technology :
Thin Film
Height :
0.55 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
3.2 mm
Length :
6.3 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Base Product Number :
RNCF2512B
Composition :
Thin Film
Package :
Digi-Reel?
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Application :
Automotive Grade
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance :
15 kOhms
Tolerance :
±0.1%
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Subcategory :
Resistors
Failure Rate :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
RNCF
Datasheets
RNCF2512BTT15K0
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2512BTT15K0
RNCF Series, Thin Film, 15 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C