RNCF2512BTE9K10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTE9K10
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 9.1K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
Series :
RNCF
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
9.1kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W