RNCF2512BTE8R06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTE8R06
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 8.06 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
1W
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Resistance :
8.06Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
500mW
Additional Feature :
PRECISION
Series :
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2512BTE8R06
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.06Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C