RNCF2512BTE76R8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTE76R8
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 76.8 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RNCF
Resistance :
76.8Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
1W
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF2512BTE76R8
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 76.8Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C