RNCF2512BTE71R5
Mfr.Part #
RNCF2512BTE71R5
Description
RES 71.5 OHM 0.1% 1W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
71.5Ohm
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512BTE71R5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 71.5Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C