RNCF2512BTE66R5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTE66R5
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 66.5 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
66.5Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNCF
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Power (Watts) :
1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.1%
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2512BTE66R5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 66.5Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C