RNCF2512BTE62R0
Mfr.Part #
RNCF2512BTE62R0
Description
RES 62 OHM 0.1% 1W 2512
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
1W
Resistance :
62Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2512BTE62R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 62Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C