RNCF2512BTE5R62
Mfr.Part #
RNCF2512BTE5R62
Description
RES 5.62 OHM 0.1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
5.62Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RNCF2512BTE5R62
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.62Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C