RNCF2512BTE5R49
Mfr.Part #
RNCF2512BTE5R49
Description
RES 5.49 OHM 0.1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
5.49Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2512BTE5R49
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.49Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C