RNCF2512BTE5K23
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTE5K23
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.23K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
5.23kOhm
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RNCF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
150V