RNCF2512BTE4R99
Mfr.Part #
RNCF2512BTE4R99
Description
RES 4.99 OHM 0.1% 1W 2512
Resistance :
4.99Ohm
Max Power Dissipation :
1W
Height :
711.2μm
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Contact Plating :
Tin
Surface Mount
Published :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNCF2512BTE4R99
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2512BTE4R99
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.99Ohm, ±0.1%, -55°C~155°C