RNCF2512BTE42R2
Mfr.Part #
RNCF2512BTE42R2
Description
RES 42.2 OHM 0.1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
42.2Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
1W
yes
Datasheets
RNCF2512BTE42R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 42.2Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C