RNCF2512BTE39K2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTE39K2
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 39.2K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
RNCF
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Resistance :
39.2kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Additional Feature :
PRECISION
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%