RNCF2512BTE36K5
Mfr.Part #
RNCF2512BTE36K5
Description
RES 36.5K OHM 0.1% 1/2W 2512
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Working Voltage :
150V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
36.5kOhm
Power Rating :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2512BTE36K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 36.5kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C