RNCF2512BTE301K
Mfr.Part #
RNCF2512BTE301K
Description
RES 301K OHM 0.1% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Number of Terminations :
2
Resistance :
301kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2512BTE301K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 301kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C