RNCF2512BTE2M94
Mfr.Part #
RNCF2512BTE2M94
Description
RES 2.94M OHM 0.1% 1/2W 2512
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
2.94MOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RNCF2512BTE2M94
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.94MOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C