RNCF2512BTE2M55
Mfr.Part #
RNCF2512BTE2M55
Description
RES 2.55M OHM 0.1% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
2.55MOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2512BTE2M55
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.55MOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C