RNCF2512BTE2K10
Mfr.Part #
RNCF2512BTE2K10
Description
RES 2.1K OHM 0.1% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
2.1kOhm
12 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2512BTE2K10
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.1kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C