RNCF2512BTE2K05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTE2K05
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.05K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Working Voltage :
150V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
2.05kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
RNCF
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Power Rating :
500mW