RNCF2512BTE17K8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTE17K8
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 17.8K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
500mW
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
17.8kOhm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W