RNCF2512BTE14K3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTE14K3
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 14.3K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Working Voltage :
150V
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
14.3kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Series :
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF2512BTE14K3
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 14.3kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C