RNCF2512BTC97K6
Mfr.Part #
RNCF2512BTC97K6
Description
RES 97.6K OHM 0.1% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
97.6kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCF2512BTC97K6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 97.6kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C