RNCF2512BTC8K87
Mfr.Part #
RNCF2512BTC8K87
Description
RES 8.87K OHM 0.1% 1/2W 2512
Surface Mount
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
500mW
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
8.87kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.1%
Series :
RNCF
Datasheets
RNCF2512BTC8K87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.87kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C