RNCF2512BTC7R50
Mfr.Part #
RNCF2512BTC7R50
Description
RES 7.5 OHM 0.1% 1W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
500mW
Resistance :
7.5Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2512BTC7R50
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 7.5Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C