RNCF2512BTC7K87
Mfr.Part #
RNCF2512BTC7K87
Description
RES 7.87K OHM 0.1% 1/2W 2512
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
150V
Resistance :
7.87kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2512BTC7K87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 7.87kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C