RNCF2512BTC7K50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC7K50
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 7.5K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
7.5kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
150V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RNCF
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Additional Feature :
PRECISION
Power Rating :
500mW