RNCF2512BTC732R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC732R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 732 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
732Ohm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Series :
RNCF
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Additional Feature :
PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512BTC732R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 732Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C