RNCF2512BTC71R5
Mfr.Part #
RNCF2512BTC71R5
Description
RES 71.5 OHM 0.1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
71.5Ohm
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RNCF2512BTC71R5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 71.5Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C