RNCF2512BTC6K65
Mfr.Part #
RNCF2512BTC6K65
Description
RES 6.65K OHM 0.1% 1/2W 2512
Resistance :
6.65kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCF2512BTC6K65
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C