RNCF2512BTC66R5
Mfr.Part #
RNCF2512BTC66R5
Description
RES 66.5 OHM 0.1% 1W 2512
Resistance :
66.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
1W
Datasheets
RNCF2512BTC66R5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RNCF Series, Thin Film, 66.5Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C