RNCF2512BTC62R0
Mfr.Part #
RNCF2512BTC62R0
Description
RES 62 OHM 0.1% 1W 2512
Power (Watts) :
1W
RNCF
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
62Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
2512 (6432 Metric)
Composition :
Thin Film
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2512BTC62R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 62Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C