RNCF2512BTC5R90
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC5R90
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.9 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
5.9Ohm
Series :
RNCF
Power Rating :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2512BTC5R90
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.9Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C