RNCF2512BTC5R62
Mfr.Part #
RNCF2512BTC5R62
Description
RES 5.62 OHM 0.1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Resistance :
5.62Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2512BTC5R62
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.62Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C