RNCF2512BTC5R11
Mfr.Part #
RNCF2512BTC5R11
Description
RES 5.11 OHM 0.1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Pbfree Code :
yes
Resistance :
5.11Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RNCF2512BTC5R11
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.11Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C