RNCF2512BTC5K76
Mfr.Part #
RNCF2512BTC5K76
Description
RES 5.76K OHM 0.1% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
2512 (6432 Metric)
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
5.76kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512BTC5K76
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.76kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C