RNCF2512BTC56R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC56R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 56 OHM 0.1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RNCF
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Additional Feature :
PRECISION
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
56Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RNCF2512BTC56R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 56Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C