RNCF2512BTC51K0
Mfr.Part #
RNCF2512BTC51K0
Description
RES 51K OHM 0.1% 1/2W 2512
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
150V
Resistance :
51kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNCF2512BTC51K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 51kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C