RNCF2512BTC510R
Mfr.Part #
RNCF2512BTC510R
Description
RES 510 OHM 0.1% 3/4W 2512
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
510Ohm
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
PRECISION
Datasheets
RNCF2512BTC510R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 510Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C