RNCF2512BTC4R99
Mfr.Part #
RNCF2512BTC4R99
Description
RES 4.99 OHM 0.1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
4.99Ohm
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2512BTC4R99
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.99Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C