RNCF2512BTC4K75
Mfr.Part #
RNCF2512BTC4K75
Description
RES 4.75K OHM 0.1% 1/2W 2512
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
yes
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
4.75kOhm
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
RNCF2512BTC4K75
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.75kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C