RNCF2512BTC470R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC470R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 470 OHM 0.1% 3/4W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
PRECISION
Series :
RNCF
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
470Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512BTC470R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 470Ohm, 0.75W 3/4W, ±0.1%, -55°C~155°C