RNCF2512BTC44K2
Mfr.Part #
RNCF2512BTC44K2
Description
RES 44.2K OHM 0.1% 1/2W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
44.2kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
150V
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512BTC44K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 44.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C