RNCF2512BTC42K2
Mfr.Part #
RNCF2512BTC42K2
Description
RES 42.2K OHM 0.1% 1/2W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
42.2kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
150V
Power Rating :
500mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512BTC42K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 42.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C