RNCF2512BTC41K2
Mfr.Part #
RNCF2512BTC41K2
Description
RES 41.2K OHM 0.1% 1/2W 2512
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Resistance :
41.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
150V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCF2512BTC41K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 41.2kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C