RNCF2512BTC3K30
Mfr.Part #
RNCF2512BTC3K30
Description
RES 3.3K OHM 0.1% 1/2W 2512
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
3.3kOhm
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
150V
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2512BTC3K30
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 3.3kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C