RNCF2512BTC3K16
Mfr.Part #
RNCF2512BTC3K16
Description
RES 3.16K OHM 0.1% 1/2W 2512
Resistance :
3.16kOhm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2512BTC3K16
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 3.16kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.1%, -55°C~155°C