RNCF2512BTC3K09
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC3K09
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.09K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
3.09kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
PRECISION
Working Voltage :
150V
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNCF
Power Rating :
500mW