RNCF2512BTC38K3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512BTC38K3
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 38.3K OHM 0.1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
38.3kOhm
Additional Feature :
PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Series :
RNCF
Operating Temperature :
-55°C~155°C