RNCF2512BTC37R4
Mfr.Part #
RNCF2512BTC37R4
Description
RES 37.4 OHM 0.1% 1W 2512
Resistance :
37.4Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2512BTC37R4
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 37.4Ohm, 1W, ±0.1%, -55°C~155°C